За каскадата

Каскада „Ретиже“

Каскада „Ретиже“ е пусната в експлоатация през 2004 г. и включва 3 малки ВЕЦ с обща мощност 7,43 МВт. Използвайки водите на река Ретиже. Съоръженията на каскадата преодоляват денивелация от 953м, като общата дължина на тръбопроводите е над 10 км.

Обща информация

Каскада "Ретиже" е пусната в експлоатация на 7 септември 2004 г. в землището на с. Кремен, община Банско, в Пирин.

От построените в България след 1990 г. малки ВЕЦ-ове на течащи води каскада "Ретиже" е на първо място по мощност, по денивелация - 953 м между котата на водохващане /1 635м надморска височина/ и котата на последната ВЕЦ /682м/, както и по дължина на тръбопроводите - 10 135 м.

Каскада "Ретиже" включва 3 броя малки водно-електрически централи (МВЕЦ) на течащи води с обща мощност 7,43мВт и годишно производство над 23 мил. кВтч екологично чиста ел. енергия. Използва водите на р. Ретиже, водеща началото си от Попово езеро и Кременските езера, разположени в югоизточните склонове на Северен Пирин. Разположена е в землището на с. Кремен, общ. Банско с дължина на тръбопроводите 10375м и обща денивелация 953м (начално кота 1 635м и крайна кота 682м надморска височина).

Година на започване на строителството - май 2003г. Въвеждане в експлоатация - юли 2004г.

Инвеститор на проекта е "Аверс" ООД, Благоевград, България - частно търговско дружество, регистрирано през 1997г. с предмет на дейност изграждане на енергийни обекти за производство на електрическа енергия, включително водноелектрически централи, производство и продажба на електрическа енергия.

Сравнителна характеристика

От построените в България след 1990г. малки ВЕЦ на течащи води, каскада "Ретиже" е на първо място по:

  • мощност 7,43мВт;
  • денивелация 953м (между котата на водохващане 1 635м и котата на последната ВЕЦ 682м надморска височина);
  • дължина на тръбопроводите 10 135м.

За пръв път в България

За първи път в България е разработен и реализиран проект на турбини "Пелтoн" по изпитани концептуални модели на General Electric Hydro и произведени от български производител. Проекта има реализирано напълно автоматизирано и диспечерско управление на каскада от малки ВЕЦ, на основата на диспечерска система (SCADA), състояща се от телеметрични станции TSX 24, последно поколение на английската фирма "SERCK CONTROLS" и високо скоростна радиомрежа за предаване на данни. Колела на турбините са изцяло машинно изработени и от плътен диск, по най-съвременни технологии, съчетавайки предимствата на 3D-моделирането и прецизната обработка на машини с цифрово-програмно управление.

Каскада Ретиже

ВЕЦ-овете

Каскада „Ретиже“ включва три високоефективни ВЕЦ, използващи най-модерни технологии като турбини тип Пелтон и автоматизирано управление. Научете повече за техническите спецификации и производителност.

ВЕЦ-1

Вец 1 е разположена в местността “Харами бунар”, намираща се в югоизточната част на Северен Пирин на кота 1610 м.

ВЕЦ-2

Вец 2 е разположена в местността “Илиева черква”, намираща се в югоизточната част на Северен Пирин на 100 м южно от пътя Хайдушки кладенец – Кремен на кота 1277 м

ВЕЦ-3

Вец 3 е разположена на кота 682 м, в терасата на р.Ретиже на 800 м от устието в близост до село Места

Язовир Кремен

Язовир “Кремен” и площадката на микроязовира са изградени в местността “Илиева черква” на около 5 километра североизточно от с. Кремен.

Инвеститор

Собственик на проекта е „Аверс“ ЕООД, Благоевград, България – частно търговско дружество, регистрирано през 1997г. с предмет на дейност изграждане на енергийни обекти за производство на електрическа енергия, включително водноелектрически централи, призводство и продажба на електрическа енергия.

"Аверс" ЕООД

Услугите, предоставяни от Аверс ЕООД, са организирани в четири основни бизнес сектора:

1. Производство и търговия с електроенергия;
2. Строителство и управление на електрически централи с възобновяеми източници на енергия; планиране, инсталация и поддръжка на съоръженията;
3. Управление на системи за опазване на околната среда и безопасността на труда;
4. Технологични и консултантски услуги в енергетиката; изграждане на предприятия, реновации на комплексна инфраструктура; управление на топлофикационни и климатични системи.

Целите на Аверс ЕООД са чрез широкия спектър от дейности в различни сфери и взаимодействието между тях, да бъде обхваната цялата верига от услуги в областта на енергетиката. Благодарение на гъвкавата и динамична вътрешна организация, Аверс ЕООД е готова във всеки момент да отговори на нуждите на потребителите и динамиката на пазара.

Язовир Кремен

Язовир „Кремен“

Язовир “Кремен” е изграден в местността “Илиева черква” на около 5 километра североизточно от с. Кремен.

Площадката на микроязовира се намира на 200 метра източно от ВЕЦ 2 на Каскада “Ретиже”.

Характеристики на язовира

  • Земно насипна стена
  • Общ обем ≈ 480 000 м3
  • Височина на стената – 17 м
  • Кота – РВН / работно водно ниво/– 1281 м
  • Кота корона - 1282 м
  • Дължина на короната – 494 м

Транспортни разстояния

  • гр. София - 191 км
  • гр. Добринище - 17 км
  • гр. Банско - 23 км
  • с. Кремен - 5 км

Климатични условия

Климатът в района е умерено – континентален със студена зима и хладни пролет, лято и есен. Средногодишната температура на въздуха е 4.8º C. Средните месечни температури са отрицателни от декември до март. В тях има 10 – 22 дни в месеца с температура под 0º C, а в ноември и април такива са 6-7 дни месечно. Летните температури са със средни месечни стойности от 12 до 14º C, а абсолютните максимуми са от 28 до 30º C.

Съгласно издаденото разрешително завиряването на язовира се предвижда с пролетни води от съществуващия НК “Кремен” с дебит до 200 л/с. Целта е завирените пролетни води в язовира да се подават по канала за напояване на площите на с. Кремен.

С изграждането на язовир “Кремен” към каскада “Ретиже” се очаква известно благоприятно въздействие върху минималния отток на река Ретиже, част от които се улавя за напояване по НК /Напоителен канал/ “Кремен”. Влиянието на язовирното езеро и специализирания рибарник е благоприятно за развитие на отдих, туризъм и развитие на рибовъдната дейност.

Поповото езеро

Попово езеро

 

Поповото езеро е най-голямото от единадесетте Попови езера. Езерото и местността около него е едно от най-популярните места за развитие на летен туризъм в Пирин. Езерото е разположено на дъното на най-големия циркус в планината – Поповоезерния, който впечатлява със своите размери (6 км дължина и 3 км ширина).

Характеристики на езерото

Езерото е оградено от върховете Сиврия, Джано, Кралев двор, Момин двор и Дженгал.


Поповото езеро е най-голямото по-площ и най-дълбокото езеро в Пирин, а е на първо място и по водния си обем.


Езерото е с площ от близо 123,6 декара, което го поставя на четвърто място по големина в България (след Смрадливото, Горното Рибно и Близнака в Рила).


Попово езеро е дълбоко е 29,5 м, с което се нарежда на второ място в България след Окото в Рила (37 м), а дължината и широчината му са съответно 480 и 336 м.


Водният обем на езерото се изчислява на 1 270 000 куб. м. То е разположено на височина 2234 м.


В северозападната му част има малък остров.

Климатични условия

Езерото събира вода от валежите, както и от два малки потока, които се вливат в южната му част от Самодивските езера. Най-голямо количество вода в Повото езеро има през късната пролет. Това се дължи на снежната покривка, която се задържа до тогава по склоновете на обграждащите езерото върхове.


Температурата на водата през лятото е 11о-14оС. Водата съдържа предимно хидрокарбонатни и натриеви йони (в Поповото езеро е 14,2 мг/л). Зарибени са с пъстърва. Оттичат се в река Ретиже.

Река Ретиже

Река Ретиже

Водата, която изтича от езерото във вид на малък стръмен поток, се влива в шестте Рибни Попови езера, които се намират надолу по склона на планината. По този начин Поповите езера дават началото на река Ретиже, която е един от основните притоци на река Места.

Характеристики на реката

Ретиже е една от големите реки в Пирин. Тя тече от източната страна на главното пиринско било и се влива в река Места. Образува се от сливането на няколко потока - от север потокът, който се спуска от склоновете на Полежан; от запад потокът, който тръгва от Долното полежанско езеро и минава през Банските езера - той е най-мощен и затова може да се приеме, че именно той е начало на реката; и от юг - потокът, който се спуска от Поповото езеро. Те се съединяват в района на Рибните попови езера на височина около 2200 м. Малко по-надолу в Ретиже се влива Кременският поток, идващ от Кременските езера.

 

От образуването си реката тече преобладаващо на североизток, като минава между селата Кремен и Обидим и в последната част се обръща на югоизток, като се влива в Места в района на живописното дефиле Момина клисура. Обща дължина - 18,5 км. Водосборният басейн е сравнително малък - 46 кв км. Реката тече при среден наклон 95 промила. При устието има среден отток 1,33 куб. м/сек. В долното течение приема най-големия си приток - Кремешница.